FLO

En büyük FLO mağazalarından birine uğradım bugün, yolumun üzerindeydi. Zaman zaman FLO’ya bakarım ama hiç beğenip de bir şey alamadım.

Bugün bir ayakkabının kalıbı biraz uygun gibi geldi. Modeli ise bana çok uygun. Ama tam rahat da değil. Ucuzluk tarafında.

1- Deneme çorabı sordum, bitmiş… Çok büyük bir flo, ama çorap bitmiş….

2- Evde denerim olmazsa iade nasıl oluyor dedim. Çünkü yanda iade kasası var. Demek ki iade alıyorlar. Güzel dedim. “Bunun iadesi yok” dedi kasiyer. Neden? Ucuzlukta bu. Bu kesinlikle anlaşılmaz bir mantık. Müşteri kaybetmeye değer mi bir kaç on lira için… İade al. Tekrar başkasına satamıyorsan, at…. Zaten satamamış ve inanılmaz bir indirim yapmışsın, demek ki sezonda fahiş kar ediyordun.

3- En sinir bozucu olan ise şu: Kutusunda ve rafta yazan fiyattan fazla çıktı kasada. Yasaya göre müşterinin gördüğü fiyat geçerli. Bunu söyledim kıza. Ama zaten alacak değilim onun için çok uğraşmadım ama hakikaten çok kızdım içimden. Perakende sektöründe bu artık biliniyor, kasada farklı çıksa da sizi hiç üzmüyorlar, rafa gidip bakıyor, kaç lira ise ondan alıyorsunuz. Kız, işi olduğu için şükredecek yerde, çok bezgin… güler yüz filan zaten yok.  Müşteri kaybediliyor onun umuru değil.

Yöneticiler, personelinize hiç eğitim vermez misiniz? Kendiniz de bilmez misiniz? Bir müşteri kaybetmek ile sadece o malın parasını değil, o müşterinin bundan sonra size harcayacağı tüm parayı kaybediyorsunuz. Ek olarak, hepsinde de önemlisi, o müşterinin sağda solda eş dostuna veya Internet ile siber uzaya yayacağı olumsuz mesaj ile sayısını asla bilemeyeceğiniz çoklukta potansiyel müşteri kaybdiyorsunuz. Bizim ticarethanelerin daha çok ekmek yemesi lazım… Ama giderek iyileşmek yerine kötüleşmeleri de sanırım Türkiye’nin içinde bulunduğu durumdan (durum derken, her alandaki kötüye gitmeden bahsediyorum, büyük bir hızla ve ivme ile) ayrı tutulamaz…. 😦 😦

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s